Żylaki to powszechny problem, z którym statystycznie zmaga się co trzecia kobieta oraz co piąty mężczyzna. Dolegliwość również dotyczy osób w starszym wieku. Często jest to powód do wstydu, a osoby dotknięte tą przypadłością zakrywają nogi nawet w upalne i słoneczne dni. Nie tylko jest to nieestetyczne, ale również może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dowiedz się, czym są żylaki i jak je wyleczyć.
Co to są żylaki? Definicja
Zauważyłeś na swoich nogach ciemne oraz wijące się linie, którym towarzyszą różne uwypuklenia? Całkiem prawdopodobne jest, że zmagasz się z żylakami. Czym jest niewydolność żylna? Jest to nic innego jak żyły o krętym przebiegu, których fragmenty mogą być wyczuwalne przez skórę. Problem związany jest z naczyniami żylnymi, które najczęściej występują w dolnych kończynach, choć nie jest to reguła, ponieważ żylaki mogą się również pojawić na innych częściach ciała.
Choć żylaki mogą występować pod różną postacią, to w szczególności się mówi o krętych, rozszerzonych oraz wydłużonych żyłach widocznych przez skórę. Powstają, gdy położone głębiej żyły tzw. głębokie są przeciążone, co powoduje cofanie się krwi do naczyń znajdujących się bliżej powierzchni. Na ogół ich budowa anatomiczna nie jest przystosowana do transportu tak dużej ilości krwi. Dochodzi wtedy do rozciągnięcia żył powierzchniowych, które możesz zauważyć gołym okiem, a w wielu przypadkach nawet wyczuć poprzez dotyk.
Objawy żylaków – jak rozpoznać niewydolność żylną?
Żylaki znacznie częściej występują u osób z pewnymi predyspozycjami genetycznymi. Można je dziedziczyć nie tylko po rodzicach, lecz także po dziadkach i pradziadkach. Także częściej dotyczą osób w starszym wieku. Jak rozpoznać żylaki u siebie? Pierwsze objawy żylaków możesz zauważyć gołym okiem na swojej skórze.
Powszechne objawy niewydolności żylnej to nie tylko poszerzone i kręte żyły. To także mrowienie, skurcze, a czasami swędzenie. Dodatkowo zmagającym się z tą przypadłością, może także towarzyszyć uczucie ciężkości kończyn zwłaszcza po długim staniu, a to może skutkować obrzękiem nóg u osób starszych.
Przyczyny powstawania żylaków
Do powstawania żylaków przyczyniają się predyspozycje genetyczne. Jednak przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Przypadłość częściej dotyka seniorów niż osoby młodsze, a jest to związane z szeregiem zmian zachodzących w organizmie wraz z wiekiem. Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej bądź stojącej również może powodować żylaki. Z tego powodu w wielu przypadkach osoby, które w pracy siedzą długo w jednym miejscu, zauważają u siebie poszerzone i kręte żyły.
Przyczynami żylaków może być również niezdrowy tryb życia – brak ruchu, nieprawidłowa dieta czy palenie papierosów, a przede wszystkim nadwaga i otyłość. Dodatkowo powstawanie żylaków jest związane z wcześniej przebytą zakrzepicą naczyń żylnych.
Leczenie żylaków – najczęstsze metody
U osób zmagających się z żylakami pewnie pojawia się pytanie, jak leczyć żylaki? Do diagnostyki niewydolności najczęściej używa się metody USG, czyli nieinwazyjnego badania ultrasonograficznego, które umożliwia sprawdzenie przepływu krwi w żyłach, a także wykrycie zakrzepicy żylnej. Istnieje jeszcze jedna metoda – inwazyjna flebografia. Stosowane jest w przypadkach wątpliwych i pozwala na sprawdzenie drożności naczyń. Żylaki ze względu na tendencję do powracania są problematyczną przypadłością do wyleczenia. Jest to problem dość powszechny wśród społeczeństwa, a nigdy nie ma gwarancji, że po udanej terapii żylaki nie powrócą.
Lekarze proponują jednak kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się uciążliwej przypadłości. Kto tak naprawdę leczy żylaki? Najczęściej jest to flebolog, zajmujący się problemami żylnymi.
Jeśli chodzi o leczenie, to odpowiednio wykwalifikowany specjalista dobiera metody usuwania żylaków indywidualnie do każdego pacjenta. Wyróżnia się kilka sposobów na pozbycie się niewydolności żylnej. Są to między innymi metody laserowe, skleroterapia, leki, a także zabiegi chirurgiczne w ciężkich przypadkach.