Seniorzy to grupa wiekowa szczególnie narażona na wiele dolegliwości. Wraz z upływem lat w organizmie człowieka dochodzi do pewnych zmian, których wynikiem jest stopniowe pogorszenie się funkcjonowania poszczególnych elementów. Z tego powodu najstarsi powinni szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Dowiedz się, na czym polega program przyznający bezpłatne leki.
Darmowe leki dla seniorów – dla kogo?
Emeryci z pewnością zastanawiają się, komu przysługują bezpłatne leki? Oczywiście istnieją warunki, które musi spełnić osoba ubiegająca się o wydanie środków refundowanych w programie. Najważniejszym z nim jest kryterium wieku. Pomoc mogą otrzymać pacjenci, którzy są po 75. roku życia. Wiek seniora będzie weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia.
Przyznanie darmowych leków dla seniora w aptece dotyczy tych, którzy oprócz osiągnięcia 75 lat, są także objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. To kryterium jest powszechne i można się z nim spotkać niemal w każdym programie finansowanym z budżetu państwa.
Bezpłatne leki dla seniorów – od kiedy?
Aby poprawić zdrowie i odporność u seniorów, rząd już we wrześniu 2016 roku uruchomił program leki 75+. Trwa on aż do dzisiaj, co oznacza, że grupa wiekowa objęta programem może korzystać z pomocy od niemal siedmiu lat. Do tej pory z programu skorzystało aż 3,7 miliona uprawnionych osób, a za rekord uważa się rok 2021, kiedy to aż 2 522 666 seniorów otrzymało receptę na bezpłatne medykamenty.
Emeryt udający się do apteki będzie musiał mieć odpowiednią receptę wystawioną przez uprawnionego specjalistę. Może to być pielęgniarka lub lekarz podstawowej opieki medycznej. Co więcej, według przewidzianych zasad programu receptę dla siebie i członków rodziny może także wystawić lekarz, który nie jest czynny zawodowo, ale dalej ma prawo do wykonywania pracy.
O czym jeszcze należy pamiętać? Aby dostać bezpłatne leki dla seniorów, każdy musi otrzymać tak zwaną receptę „S”. Osoba wystawiająca dokument w polu „kod uprawnień dodatkowych” powinna wpisać literę „S”, która uprawnia do odpowiedniej zniżki.
Jakie leki są darmowe dla seniorów?
To, jakie lekarstwa zostaną objęte refundacją, ustala Ministerstwo Zdrowia. W głównej mierze są to medykamenty przeznaczone do leczenia chorób szczególnie zagrażającym seniorom – choroby serca, nadciśnienie czy cukrzyca. Wykaz bezpłatnych leków dla najstarszych aktualizowany jest co dwa miesiące, dlatego trzeba uważnie go śledzić. Aktualna lista bezpłatnych leków dla seniorów w 2023 roku dostępna jest na stronie ministerstwa.
Spis darmowych leków dla seniorów obejmuje ponad dwa tysiące pozycji wspomagających osoby starsze w walce z przypadłościami, które są dla nich szczególnie groźne. Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie środki w programie przewidzianym przez rząd, są całkowicie darmowe. Za część z nich pacjent będzie musiał zapłacić 50% lub 30% ryczałtu.
Wielu seniorów deklaruje, że zakup środków medycznych jest dla nich sporym wydatkiem. Program Leki 75+ pozwala im na podreperowanie miesięcznego budżetu. Nie jest to jednak jedyny sposób, aby w portfelu emerytów znalazło się więcej pieniędzy. Pomysłem, który może rozważyć osoba starsza, jest renta dożywotnia, zapewniająca dodatkowy zastrzyk gotówki. Założeniem renty jest przekazanie prawa własności do nieruchomości na rzecz instytucji finansowej, od której senior co miesiąc będzie otrzymywał przewidzianą w umowie kwotę. Takie rozwiązanie pozwala osobie starszej na pozostanie w swojej posiadłości aż do śmierci, a na dodatek gwarantuje dodatkową gotówkę, umożliwiającą życie na dobrym poziomie.